fbpx

Heslá na jednom mieste?

RL-SOFT Nitrica  » Návody a rady, Novinky, Svet IT, Technická pomoc »  Heslá na jednom mieste?
0 Comments

Úvodom tohoto článku by som chcel zdôrazniť, že ukladanie hesiel na jednom mieste, môže byť rovnako tak veľmi nebezpečne ako aj veľmi bezpečné. Je veľmi dôležité vybrať si softvér, aplikáciu, miesto, kde uložíme všetky svoje heslá, najmä ak sú tie heslá veľmi dôležité. Hovoríme o heslách k internetbankingu, sociálnym sieťam, emailu atď.

Kam teda ukladať svoje heslá?

Rovnako ako väčšina používateľ počítača, som si hesla najskôr písal na papierik, neskôr v programe Excel, ktorý som v lepšom prípade zahesloval.


Tento spôsob ala “Excel” má hneď niekoľko výhod a nevýhod:

Výhody

 1. Heslá sú pekne usporiadané.
 2. Ak ich je veľa, máme v nich prehľad.
 3. Môžeme používať zložité hesla.
 4. Môžeme používať CTRL + C a CTRL + V.
 5. Rovnako môžeme celý súbor hesiel zdieľať.

Nevýhody

 1. Hlavnou nevýhodou je bezpečnosť, tam niekto získa prístup k tomuto súboru, máte veľký problém!
 2. Ich vkladanie a vyberanie nepohodlné, nakoľko potrebujete súbor otvoriť heslo kopírovať a následne vkladať.
 3. Ak používate viac ako 100 hesiel, začnete mať problém s vyhľadávaním a ukladanie hesiel sa začína opakovať, čím vznikajú duplicity a opäť neprehľadnosť.
 4. Vymazávanie a zmena hesiel sa stáva nebezpečnú, nakoľko si môžete vymazať alebo prepísať, to nenávratne, aj heslo ktoré nechcete.

Ako teda ukladať heslá?

Po dlhšom hľadaní, testovaní rôznych programov aplikácií, od tých ktoré sú samozrejme zdarma až po tie ktoré sú platené som skončil pri jednej z ktorou som maximálne spokojný. Ide o platformu 1password.

Popis

 • Aplikácia je multiplatformová, to znamená, že je možné používať ju nielen na počítači, ale aj na mobile. A to nielen v prehliadačoch, ale aj samotných programoch alebo iných aplikáciách mobilu.
 • Ukladanie nový hesiel je takmer automatické. To znamená že občas niečo treba manuálne dokliknúť alebo prepísať, ale v princípe  je postup plne automatický.
 • Vyberanie hesiel je ešte jednoduchšie. Pred zadaním samotného hesla sa mobilné zariadenie priamo spýta a ponúkne možnosť vložiť hesla z tohoto zoznamu, rovnako cez všetky internetové prehliadače je ponuka vloženia hesla automatická. Samozrejme je potrebné prvotné nastavenie, čo bol trošku oriešok – preto odporúčame využiť pomoc odborníka.
 • Bezpečnosť ukladania samoty hesiel, ako aj bezpečnosť aplikácie ktorá hesla vkladá je neuveriteľne sofistikovaná a dovolím si tvrdiť, že v dnešnej dobe väčšia, ako máte zabezpečený vstup k vášmu účtu do banky.
 • Jedinou nevýhodou je technický väčšia náročnosť, najmä s prvotným nastavením a samozrejme ako všetky aplikácie, ktoré stoja za to, aj táto je platená. Nie je to však nič hrozné radovo ide o jednotky eur mesačne.
 • Ak máte firmu alebo pracujete v tíme, kde potrebujete zdieľať heslo je táto aplikácia pre vás úplne stvorené. Ročné náklady na prevádzku sú približne 50 € pre 5 používateľov.
 • Implementácia na kľúč odborníkom trvá cca 1 hod pre jedného užívateľa a zariadenie, ale je to jednorazová investícia, ktorá vám každý deň ušetrí nepomerne veľa času pri práci heslami v online priestore.
A ak chcete vyriešiť svoj problém s heslami raz a navždy, neváhajte sa na nás obrátiť, radi vám pomôžeme s implementáciou vo firme. Používanie hesiel nebolo nikdy jednoduchšie ako s programom 1password.com